مکتوبات

مکتوبات و کتب به جای مانده از حضرت ابوالمعانی بیدل دهلوی ( علیه الرحمه ) علاوه بر دیوان غزلیات و رباعیات ایشان شامل چند کتاب و مقاله می باشد که به خط خود ایشان در دسترس است.

اما به  دلیل پاره ای از مشکلات دیوان دقیقی با ویرایش صحیح در دست نیست و هم اکنون توسط بنیاد بیدل دهلوی مراحل تقابل بیش از ۴۰۰ نسخه در سراسر دنیا در حال انجام و پیشرفت می باشد.

مکتوبات بیدل دهلوی

مکتوبات بیدل دهلوی

بعلاوه ، رمانی تاریخی بر مبنای زندگی نامه ایشان توسط آقای دکتر اسدالله حبیب به قلم تحریر درآمده که بسیار زیبا و شیوا ست.

در حال حاضر دیوان ۲ جلدی حضرت بیدل دهلوی به چاپ رسیده است که مورد تأیید اهل فن نبوده و به بیان خود ناشر صرفاً به جهت پاسخ به مطالبه علاقه مندان این اقدام صورت گرفته و بعضاً این دیوان را مغلوط و مغشوش خوانده اند.

نسخه دیگری هم به عنوان بیدل به انتخاب بیدل به چاپ رسیده که چندان قابل استناد و معتبر نیست.

شعر بیدل میراث دار حوزه وسیعی از ادب و فرهنگ فارسی است که بیش از هزار سال پشتوانه و قدمت دارد. ادب و فرهنگی که در هر دوره با تلاش شاعران و نویسندگان آن دوره، نسبت به دوره پیشین فنی‏تر و عمیق‏تر و متنوع‏تر شده است و تا به دست بیدل و همگنانش برسد تا حد بسیار زیادی چه در عرصه زبان و شعر و ادب و چه در حوزه اندیشه و عرفان و تفکر گرانبار شده است.

برای مطالعه درباره دیدگاه فلسفی حضرت ابوالمعانی بیدل دهلوی اینجا کلیلک کنید.